5,4%-kal emelkedő ipari termelői árak márciusban

Az ipar belföldi értékesítési árai márciusban az előző hónaphoz képest 0,7%-kal, a 2005. márciusival összehasonlítva 6,1%-kal emelkedtek.
Az exportértékesítés havi termelői árai az előző hónaphoz viszonyítva 2,6%-kal nőttek, az egy évvel korábbiaknál 4,8%-kal voltak magasabbak.

A feldolgozóipari ágazatok belföldi árai - a februári 0,5%-os értéket kissé meghaladva - az előző hónaphoz képest 0,7%-kal emelkedtek.

Az előző hónaphoz viszonyított legnagyobb mértékű áremelkedés a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, nukleárisfűtőanyag-gyártás ágazatban volt megfigyelhető (2,8%). A járműgyártásban 1,6%-kal, a vegyi anyag, termék gyártása ágazatban 1,2%-kal, a villamos gép, műszer gyártásában és a gumi-, műanyag termékek gyártásában egyaránt 1,1%-kal emelkedtek az árak.

Árcsökkenés csak az élelmiszer, ital, dohány gyártása és a bőrtermék, lábbeli gyártása ágazatokban volt megfigyelhető (0,3-0,3%). A többi ágazatban 0,4-1,0% közötti áremelkedés jelentkezett. A belföldi értékesítés közel 26%-át képviselő villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazat 0,8%-os emelkedésében jelentős szerepet játszik a villamosenergia-termelés 1,5%-os árnövekedése.

12 havi összehasonlításban a vegyipari ágazatokban jelentősen emelkedtek az árak (14,1%) a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban bekövetkezett 27,1%-os, a vegyi anyagok, termékek gyártásában jelentkező 9,1%-os, valamint a gumi-, műanyag termékek gyártásában mért 3,9%-os áremelkedés következtében. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazat árai 12,3%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A legkisebb árnövekedést az élelmiszer-ipari (0,7%) és a papíripari termékek (1,1%) esetében regisztráltuk. A feldolgozóipar egészében az elmúlt egy év alatt 4,1%-os áremelkedést tapasztaltunk.

A belföldi értékesítés rendeltetés szerinti csoportjainak havi áralakulásában továbbra is az energiatermelő ágazatok áremelkedése a meghatározó, ahol a februári értéket kissé meghaladva márciusban 1,2%-kal növekedtek az árak. A beruházási javak árszínvonala 0,8%-kal emelkedett, a fogyasztási cikkek árai 0,2%-kal csökkentek. 2006. márciusban az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva az energiatermelő ágazatokban nőttek a legnagyobb mértékben az árak (13%). A beruházási javaknál 3,8% volt az áremelkedés mértéke, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatoknál 0,9%-os csökkenés volt megfigyelhető.

A forintban mért exportértékesítési árak márciusban az előző hónaphoz képest 2,6%-kal, 12 hónap alatt 4,8%-kal emelkedtek, elsősorban a forintárfolyam változásának köszönhetően. Hazai fizetőeszközünk egy hónap alatt az euróhoz képest 3,6%-kal, a dollárhoz viszonyítva 3%-kal gyengült. A forint 2005. márciushoz hasonlítva az euróhoz képest 6,4%-kal, a dollárhoz képest 16,7%-kal értékelődött le.

A belföldi és exportár változás eredőjeként 2006 harmadik hónapjában az ipari termelői árak az előző hónaphoz viszonyítva 1,8%-kal, 2005. márciushoz képest 5,4%-kal nőttek.

Az év első három hónapjában az ipar belföldi értékesítési árai 6,3%-kal, exportértékesítési árai 3,6%-kal voltak magasabbak az előző év azonos időszakához képest; a kettő eredőjeként az ipari termelői árak 4,7%-kal emelkedtek.

Az Európai Unió 25 tagországa ipari termelőiár-indexének 2006. márciusi alakulásáról szóló Eurostat- sajtóközlemény 2006. május 3-án (szerdán) jelenik meg.

(Forrás:www.tozsdeforum.hu)