APEH: "a képeket a falon nem vesszük sorra"

A revizorok nyitott szemmel járnak az országban. Ha például megy előttük egy húszmilliós autó, feljegyezhetik a rendszámot, ami alapján fel lehet keresni a tulajdonost
- jelentette ki Szikora János, az APEH elnöke a Napi Gazdaságnak adott interjúban. Mint szavaiból kiderült, nem elsősorban a kisemberek megtakarításait vizsgálja majd az APEH.

Az adóhivatal elnöke azt hangsúlyozta: "az APEH érdeke, hogy olyanokat válasszon ki, akiktől nagy bevétel várható. Vannak az országban milliárdos felhalmozott vagyonok." Módszereikkel kapcsolatban megjegyezte, hogy a feljelentéseket nem nagyon szeretik, mivel nagyon relatív az, hogy kinek mi a nagy vagyon. Van, aki feljelenti a rokkant nyugdíjas szomszédját, hogy nem tudni, miből jut neki két kocsira. Kimegyünk és találunk egy rozsdás, húsz éves Zsigulit, meg egy működésképtelen Trabantot."

Kifejtette, hogy nyilvántartások és az ellenőrzési tapasztalatok alapján választják ki azt a tízezres kört, melyet vagyonosodási vizsgálatnak vetnek alá. "Mindenkinek szemet szúrnak azok, akik évek óta veszteségesen működtetik a vállalkozásukat, miközben látványosan gyarapodnak." - jegyezte meg.

Szavaiból kiderült, hogy azt vizsgálják, mennyi jövedelemre volt szüksége az illetőnek ahhoz, hogy megszerezze a látható vagyonát, például az ingatlanját, nyaralóját. Ugyanakkor azt is megbecsülik, mennyit fordíthatott a magánszemély az életvitelére, mennyibe kerülhetett neki a család fenntartása, vagy az autó üzemeltetése. "Végül megnézzük, hogy ehhez képest mekkora jövedelmet vallott be. Az eddigi vizsgálatok során általában látványosan nagy volt a különbség." - tette hozzá.

Kitért arra is, hogy a jogszabályok nem adnak lehetőséget például a használati tárgyak, műalkotásokat, ékszerek felbecsülésére, mivel csak akkor léphetnek be a magánszemély otthonába, ha a lakás hasznosításával kapcsolatos az ügy. Vizsgálják ugyanakkor a földhivatali nyilvántartásokat, a különböző jármű-nyilvántartásokat, illetve konkrét megkeresés alapján a bankok is kötelesek adatot szolgáltatni. Hozzátette, hogy azt is megvizsgálják, ha valaki kölcsönt adott valakinek, s ez működik nemzetközi viszonylatban is.

Elmondta még, hogy az áfát sem lehet eközben hanyagolni, hiszen az ellenőrzések során megállapított 202 milliárdos adókülönbözetből 167 milliárd ebből az adónemből származott, vagyis "az áfa esetében nagy csalások vannak." Az is kiderült, hogy az APEH új eszközöket kap a hatékonyabb felderítés érdekében, s egy olyan szervezeti egységet, mely "speciális tudást igénylő területeken is végezhet vizsgálatot, például az elektronikus kereskedelemben és számlázásban, vagy a transzferárakkal kapcsolatban. Egyfajta FBI részleg lesz."

(Forrás: www.tozsdeforum.hu)

Szóljon hozzá!!!