Csökkenő a vendégéjszakák száma a szállodákban

2006 első negyedévében a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma kismértékben csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A kereskedelmi szálláshelyek szállásdíjbevétele nőtt.

2006 első negyedévében a kereskedelmi szálláshelyekre 476 ezer külföldi vendég érkezett, akik 1,3 millió vendégéjszakát töltöttek el. A vendégek száma 4, a vendégéjszakák száma 8%-kal csökkent a szálláshelyeken 2005 azonos időszakához képest. Az Európai Unió országaiból érkezett vendégek 11%-kal kevesebb éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken, mint 2005. január-márciusban. Az Európai Unió országai közül a Görögországból, Ciprusról, Szlovákiából és Franciaországból érkező állampolgárok vendégéjszakáinak száma növekedett, a többi tagországból csökkent a hazánkba irányuló forgalom. A különböző szállástípusok közül - az ifjúsági szállók kivételével - minden szállástípusban csökkent a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma az egy évvel korábbihoz képest. A visszaesés leginkább a kempingeket, legkevésbé a szállodákat és a panziókat érintette. A külföldivendég-forgalom 3, illetve 7%-kal bővült az Észak-Magyarország és a Dél-Alföld régiókban, a többi régióban kisebb-nagyobb mértékű csökkenés figyelhető meg.

A vizsgált időszakban a kereskedelmi szálláshelyek 591 ezer belföldi vendéget és 1,3 millió belföldivendég-éjszakát regisztráltak. A vendégek száma 4, a vendégéjszakák száma 3%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit. A szállodai belföldi forgalomnak az átlagot meghaladó bővülése folytatódott: 7%-os volt mind a vendégek, mind a vendégéjszakák számának növekedése. A többi szállástípusban kevesebb éjszakát töltöttek el a belföldi vendégek az előző év azonos időszakához képest.

A szállodák átlagosan 35,9%-os szobakihasználtsággal működtek a megfigyelt időszakban. A szobafoglaltság a megelőző év azonos időszakához képest 0,2 százalékponttal csökkent.

A kereskedelmi szálláshelyek összesen 37,5 milliárd forint bruttó bevételt értek el január-márciusban, ez folyó áron 5%-os növekedésnek felel meg az egy évvel korábbi bevételhez képest. Az összes bevétel közel fele a szállásdíjakból, 28%-a a szálláshelyi vendéglátóegységek forgalmából, 23%-a a szálláshelyek által nyújtott egyéb szolgáltatásokból származott. Az euró árfolyama 2005. márciusban átlagosan 245, 2006. márciusban 261 forint volt.

A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás nemzetgazdasági (H) ágnak a január-márciusra számított árindexe 4%-os növekedést jelzett az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Ezen belül a vendéglátás és a szálláshely-szolgáltatás területén egyaránt 4%-os áremelkedést mértek.

2006. március 31-én 1827 kereskedelmi szálláshely, ezen belül 682 szálloda és 843 panzió üzemelt az országban. 2005 márciusához képest a rendelkezésre álló szállodai szobák száma 1038-cal, a férőhelyek száma 577-tel nőtt.

2006. január-márciusban a kereskedelmi és magánszálláshelyek 1,2 milliárd forint értékben fogadtak el üdülési csekket. Márciusban 1904 kereskedelmi szálláshelyen - köztük 671 szállodában -, valamint 1214 magánszálláshelyen volt lehetőségük a vendégeknek üdülési csekk beváltására.

(Forrás: www.tozsdeforum.hu)

Szólj hozzá Te is!!!