Felpörgő kiskereskedelmi forgalom januárban

A változatlan áron számított kiskereskedelmi forgalom januárban 6,7%-kal haladta meg az egy évvel korábbit a naptárhatástól megtisztított előzetes adatok alapján.
A viszonylag magas növekedésben szerepet játszott az előző év januári alacsony bázisadat is (amikor a növekedés csak 3,2%-ot ért el). Az előző hónaphoz viszonyítva januárban 0,7%-kal bővült a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerinti kiskereskedelmi forgalom.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben január hónapban folyó áron 375,3 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. Ez az érték 58,5%-a volt a 2005. de- cemberinek. A decemberről januárra történő forgalom-visszaesés kisebb volt, mint a korábbi években, amit részben az áfa csökkenés miatt januárra halasztott vásárlások okoztak.

Az egy évvel korábbihoz képest januárban a kiskereskedelmi forgalom egészének átlagos (6,7%-os) növekedésénél gyorsabban (7,5%-kal) bővült az élelmiszer-kiskereskedelem eladásainak volumene. A viszonylag magas növekedésben szerepet játszott a bázisként szolgáló 2005. januári megtorpanás (mind- össze 0,2%-os dinamika) is. Az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a vegyes termékkörű üzletek (hiper- marketek, szupermarketek, vegyesboltok) forgalma gyorsabban (7,7%-kal) növekedett, mint az élelmi- szer-, ital-, dohányáru szaküzletek eladásai (6,3%).

A nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítésének volumene az átlagos növekedési ütemnél las- sabban (5,9%-kal) bővült. Ezen belül a legdinamikusabban - a csekély súlyú használtcikk kiskereskedel- men túl - az illatszer-, a gyógyszer-, gyógyászati termék, valamint a bútor-, háztartási-cikk-, vasáru kiskereskedelem eladásainak volumene nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Átlag közeli növeke- dést ért el a textil-, ruházati és lábbeli-, valamint az iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelem. Az előző év januári volumenhez közeli volt ugyanakkor a csomagküldő vállalkozások, valamint a könyv-, újság-, papíráru-üzletek forgalma.

Az egy hónappal korábbihoz képest januárban - a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint - az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalmának volumene 1,1%-kal, a nem élelmiszer kiskereskedelemé 0,6%-kal emelkedett.

Az Eurostat gyorsbecslése szerint 2006 januárjában az Európai Unió 25 tagállamában átlagosan 1,5%-kal, az eurózóna országaiban ennél mérsékeltebben, 0,9%-kal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos hónapjához képest, naptárhatással kiigazítva. A még nem minden országra publikált adatok szerint az előző év azonos hónapjához mért legmagasabb növekedést a balti államok kiskereskedelme érte el. Mérsékelt növekedést mértek Németországban és Nagy-Britanniában. Csökkent ugyanakkor a francia (0,3%-kal) és a spanyol (0,9%-kal) kiskereskedelem értékesítésének a volumene.

Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkat- rész-kiskereskedelem hazai eladási volumene januárban 6,7%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A gépjárműüzemanyag-kiskereskedelem forgalma 6,4%-kal nőtt. A jármű- és üzemanyag-forgalommal együtt számított kiskereskedelem összességében (kiigazítás nélkül) 7,2%-kal haladta meg januárban az egy évvel korábbit.

(Forrás:www.tozsdeforum.hu)