Összefognak a nyugdíjpénztárak?

Összefoghatnak a nyugdíjpénztárak, hogy érdekeiket a korábbinál egységesebben tudják érvényesíteni.
Ennek egy fontos kiindulópontja a napokban elfogadott etikai kódex, azonban ennél tovább kell lépni, s meg kell teremteni a szakma egységes érdekképviseleti szervét, hogy közös erővel lobbizhassanak a szabályozó hatóságoknál a jelentős kérdésekben - véli Nagy Csaba az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.

A legnagyobb szereplőket a Stabilitás Nyugdíjpénztári Szövetség tömöríti. A szervezet szerint a jelenlegi rendszer senkinek sem jó: minden pénztárnak külön-külön adminisztrációt kell fenntartani, amely intézkedik a késedelmesen, illetve egyáltalán nem fizető munkáltatókkal szemben. Az APEH pedig a pénztáraktól egyedileg érkező felkéréseknek csak komoly erőforrások lekötésével tud megfelelni. Hiszen például csak az OTP Magánnyugdíjpénztár 220 ezer munkáltatói partnerének harmadával szemben volt már kénytelen APEH-ellenőrzést, illetve végrehajtást kérni.

Nagy Csaba szerint a környező országok gyakorlatát kellene átültetni a magyar rendszerbe is: például Lengyelországban független szervezet, míg Bulgáriában maga a társadalombiztosítás kezeli a bejövő kötelező járulékokat és osztja szét a befolyó pénzeket a pénztárak között. Magyarországon arra lenne lehetőség, hogy egy nonprofit beszedő szervezet jöjjön létre, ahol a tagpénztáraktól beérkező jelzéseket összesíteni tudnák.

Ebből az összesítésből aztán kiderülne, melyik az a munkáltató, amelyik szándékosan elmulasztja a fizetést dolgozói után, ezt pedig postázni lehetne az APEH-nek. Egy ilyen központosított szerv létrehozása nagyságrendileg csökkenthetné a pénztárak működési költségét, ezért úgy tűnik a Stabilitáson kívül más pénztárszövetségek is támogatnák az elképzelést. Még tovább egyszerűsítené a rendszert, ha végre elindulna az elektronikus tagdíjfizetés. Ennek akadálya, hogy a munkáltatói oldalon még mindig hiányzik az ezt előíró szabály.

(Forrás: www.tozsdeforum.hu)

Szóljon hozzá!!!